fot. Archiwum Teatru Żydowskiego w Warszawie |
W wieku 14 lat został pracownikiem Teatru Żydowskiego w Białymstoku. Opiekował się rekwizytami oraz statystował w kilku sztukach. Najprawdopodobniej wtedy narodziła się w nim miłość do sceny. W 1941 roku białostocka grupa teatralna gościła w Mohylewie (Białoruś). Gdy miasto znalazło się pod okupacją niemiecką, aktor został wywieziony do Środkowej Azji. Trafił do Frunze (obecnie Biszkek, największe miasto i stolica Kirgistanu).
Do Frunze trafiła również Ida Kamińska, aktorka oraz reżyser teatralny. To ona zorganizowała w mieście zespół, z którym wystawiała sztuki w miejscowej filharmonii. Wśród pracowników znalazł się także Mieczysław Bram. Grał jedynie epizodyczne role, zajmując się głównie sprawami technicznymi teatru.
Po powrocie do kraju Bram pracował w Teatrze Żydowskim w Łodzi, a od 1955 roku - w Warszawie. Egzamin aktorski zdał eksternistycznie dopiero w 1976 roku. Pierwsze filmy, w których wystąpił to telewizyjne wersje teatralnych przedstawień - „Dybuk”, w reżyserii Stefana Szlachtycza, „Gwiazdy na dachu” Jerzego Gruzy, „Komedianci”.
W 1982 roku zagrał Wohla w filmie Jerzego Kawalerowicza - „Austeria”. Jest to opowieść o nieistniejącym już świecie polskich Żydów - ich kulturze, obyczajach, stosunkach społecznych. Wystąpili tu m.in. Franciszek Pieczka, Wojciech Pszoniak, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer.
Później Bram wystąpił jeszcze w „Hani”, na podstawie noweli Sienkiewicza, u boku Jana Englerta i Macieja Orłosia oraz w amerykańskiej produkcji „War and love”, z udziałem m.in. Karola Strasburgera.
Mieczysław Bram zmarł w 1986 roku w Warszawie.
No comments:
Post a Comment